Joga

Joga

Za vhodnú prevenciu bolesti chrbta sa považujú cvičenia, ktoré sú zamerané na posilnenie hlbokých svalov v oblasti jadra. Jedným z nich je aj joga. Jogové asány posilňujú nielen svalstvo chrbta, ale aj brucha a panvy, ktoré pomáhajú chrbtici niesť záťaž. Joga zároveň pozitívne vplýva na psychiku človeka, pomáha lepšie zvládať stres a prináša do života viac radosti.

Práve stres je častou príčinou bolesti, pretože sa „ukladá“ v oblasti ramien a šije, medzi lopatkami i v spodnej časti chrbta. Pravidelným cvičením jogy možno prejavy stresu zmierniť a zároveň sa ho naučiť lepšie zvládať. Ak človek cvičí jogu pravidelne, pomalými krokmi sa približuje k dosiahnutiu cieľa, ktorým je harmónia medzi telom a dušou. Joga je nielen vhodnou prevenciou, ale aj jedným z riešení už existujúcich bolestí chrbta.

Pri joge sa kladie veľký dôraz na správnu techniku jednotlivých asán a ich prepojenie s dýchaním. Už len to odvádza pozornosť od vonkajšieho sveta, o ďalších pozitívach ani nehovoriac. Pravidelné cvičenie jogy zlepšuje celkovú pohyblivosť, posilňuje svaly, zlepšuje držanie tela, podporuje krvný obeh, je prevenciou osteoporózy atď. Ak chce človek začať praktizovať jogu, je dôležité vybrať si vhodný jogový štýl a začať pod vedením skúseného inštruktora.

Výhodou jogy je i to, že je vhodná takmer pre každého bez ohľadu na vek, kondíciu či stavbu tela. Pozitívne účinky sa dostavia, no chce to pravidelnosť v cvičení a trpezlivosť.

Rezervujte si termín

Prejsť na začiatok