Pilates

Pilates

Pilatesove cvičenie nie je vynález súčasných fitness centier. Tento systém vyvinul Joseph Hubert Pilates (1880-1967), ktorý sa narodil v Nemecku a ako dieťa bol slabý a chorľavý. Na základe svojich skúseností postupne vyvinul vlastnú cvičebnú metódu, v ktorej skombinoval západný a východný cvičebný systém. Jeho cvičebná metóda bola založená hlavne na precíznych a kontrolovaných pohyboch v neoddeliteľnom spojení s vedomým dýchaním a vysokou koncentráciou mysle.

Pilatesove cviky aktivizujú hlboký (stabilizačný) svalový systém, čím odstraňujú svalovú nerovnováhu, zmierňujú bolesti chrbtice a kĺbov a kladú dôraz na správne držanie tela. Táto metóda koordinuje dýchanie s pohybmi, zlepšuje rovnováhu a flexibilitu, spevňuje oslabené a zároveň naťahuje skrátené svaly, zlepšuje kondíciu, ukľudní myseľ a tým samozrejme zmierňuje stres. Naviac zdokonalí a spevní chúlostivé partie strednej časti tela, zbaví vás tukových vankúšikov, pomôže k dlhým, štíhlym končatinám, zlepší držanie tela a naučí vás správnemu dýchaniu.

Inštruktor cvičí s cieľom nácviku správneho držania tela, dýchania a presne nastaví, každého klienta. Venuje sa aj odstráneniu nesprávnych pohybových stereotypov, preto najvýhodnejšie je navštevovať hodinu opakovane.

V rehabilitácii sa dnes využíva množstvo modifikácií pôvodných 38 cvikov na podložke aj s využitím náčinia ako sú pilatesov kruh, over ball, fitball, bosu a theraband.

Najdôležitejšie je dodržiavať 6 princípov metódy:

  • Správne dýchanie
  • Koncentrácia
  • Kontrola pohybu
  • Posilňovanie centra tela
  • Presnosť cvikov
  • Plynulosť cvičenia

 

Možno spomenúť, že cieľom týchto cvičení je posilniť oslabené svalové skupiny medzilopatkového, podlopatkového, brušného a sedacieho svalstva a natiahnuť skrátené prsné svaly, svalstvo v oblasti driekovej chrbtice a bedrovo-driekové svaly.

Rezervujte si termín

Prejsť na začiatok