Postcovidový syndróm a oxygenoterapia

Postcovidová terapia a oygenoterapia

Postcovidový syndróm

Ťažkosti, ktoré sa zvyčajne prejavia priamo pri ochorení covid-19, môžu pretrvávať dlhší čas, prípadne sa v rôznych časových intervaloch vracať. Môžu byť kombinované, niektoré dominantnejšie ako iné.

Zvyčajne ide o kašeľ, problémy s dýchaním, únavou, slabosťou a vyčerpaním, bolesťou svalov, hlavy či kĺbov. Niektorí pacienti sa sťažujú aj na špecifické neurologické problémy súvisiace napríklad so zrakom a vnímaním, či mnohé ďalšie.

Takéto prejavy sú z dlhodobého hľadiska veľmi obmedzujúce, človek sa ani po prekonaní ochorenia necíti zdravý a v kondícii. Špecifickým prípadom sú aj pacienti, ktorí prekonali ochorenie bezpríznakovo a až po určitom čase sa u nich prejavili niektoré z ťažkostí.

Všetky tieto prejavy, či už tzv. dlhého covidu, alebo ťažkosti u predtým bezpríznakových ľudí, sa spoločne označujú ako postcovidový syndróm.

Problémy týchto pacientov začali postupne riešiť v rámci ambulantných rehabilitačných programov viaceré zariadenia aj na Slovensku.

Čo je postcovidový syndróm?

Čoraz častejšie vidíme následky covid-19, pri ktorých príznaky pretrvávajú alebo sa objavujú aj po prekonaní akútneho štádia choroby. Pokračujúci covid sa prejavuje príznakmi 4 až 12 týždňov od začiatku choroby. Príznaky postcovidového syndrómu trvajú aj po 12 týždňoch. Môžu postihovať akýkoľvek orgán. Termín long covid označuje súhrnne pokračujúci covid aj postcovidový syndróm.
Niektorí pacienti majú postcovidový syndróm bez príznakov. Zistí ho lekár pri odberoch krvi, ukáže sa až na RTG či CT vyšetrení

Rehabilitácia a cvičenie po covide

Po ťažkom priebehu covidu je dôležitá rehabilitácia. Ak máte nižšiu kapacitu pľúc a zadýchavate sa, potrebujete dychové cvičenia.

Postupne rozcvičujte jednotlivé svalové partie. Správne cviky vám odporučí fyzioterapeut. Cvičenie dávkujte postupne, nepreťažujte sa a neprepínajte svoje sily. Počúvajte svoje telo. Správna strava s dostatkom bielkovín, vlákniny a vitamínov vám popri cvičení pomôže získať potrebnú silu.

Cvičenie je vhodné doplniť o oxygenoterapiu – kyslíkovú terapiu na ktorú sa využíva koncenrátor kyslíka s bublinkovým zvlhčovačom pre fyziologickú inhaláciu. Oxygenoterapia je liečebná a regeneračná metóda založená na inhalovaní zvýšenej koncentrácie kyslíka. Priaznivo ovplyvňuje fyzickú aj psychickú kondíciu, posilňuje imunitný systém. Vďaka tejto procedúre môže náš organizmus prijať až 90 – 95% kyslíka. Oxygenoterapia pôsobí na celý organizmus, nielen na choré orgány.

Oxygenoterapia

Efekty oxygenoterapie

  • posilnenie obranyschopnosti organizmu proti infekciám, cievnym a nádorovým ochoreniam
  • obrana proti migrénam, stresom, prepracovanosti
  • priaznivý vplyv na organizmus pri vysokom krvnom tlaku, cukrovke, vredoch predkolenia, srdečnej arytmii, angíne pectoris, po infarkte a ďalších ochoreniach
  • posilnenie organizmu pred operáciami a priaznivý účinok pri rekonvalescencii a aktívnej rehabilitácii
  • pomoc pri regenerácii organizmu pri a po chemoterapii a ožiarení
  • zvýšenie odolnosti proti exhalátom v ovzduší
  • oddialenie prejavov starnutia 

  Oxygenoterapia je indikovaná:

  • pri bolestiach hlavy, nechutenstve, zvýšenej únave, bolesti nôh, poruchách spánku
  • pri psychických problémoch, depresiách
  • ako terapia zhubných nádorov
  • pri srdcových ochoreniach
  • pri funkčných dychových problémoch, ochoreniach pľúc a priedušiek a iné

Rezervujte si termín

Prejsť na začiatok